„Нейде другаде“ е трогателна история за абсурдите на войната и нейните ужаси. Но как те изглеждат през детските очи? Само през тази перспектива можем напълно да осъзнаем абсурдността на войната. Тази тема е доста деликатна и болезнена, следователно често се премълчава. Въпреки това е наложително да се обсъжда, особено пред най-малките.
Представлението разказва за малко момиче, което се оказва в епицентъра на бушуваща война. През нейните очи наблюдаваме промените, които се случват с града ѝ, изпълнен с ужаси, насилие и страх. Но също така и надежда. Самолети заплашително кръжат в небето, улиците са пусти и няма храна останала по рафтовете в магазините. Училището е затворено. Често се чуват изстрели. Заобикалящата я среда плавно се променя…. Става непоносима. Единственото желание на малкото момиче е да отиде в някоя друга, по-хубава страна. Тя иска да отиде нейде другаде, някъде далеч от безумствата на войната.
Постановката включва множество модерни технически средства в полза на кукленото изкуство. Класическото кукловодене е вплетено с видео прожекции на живо и виртуални рисунки. Актрисата и аниматорът рисуват върху въртяща се маса, заобикаляща среда, из която броди главната ни героиня – малкото момиче. Тя използва тебешир, за да нарисува хълмисти пейзажи, високи блокове и треперещи войници. Едни семпли рисунки, които магично оживяват по време на представлението. Този ефект се постига с това, че всъщност тебеширените рисунки са подкрепени от прожектираните образи, който се движи на принципа на стоп-кадър анимацията. Комбинацията от движещи се и неподвижни образи създава илюзията за анимация, нарисувана с тебешир. Това е напълно нова техника в кукления театър, която прекрачва грациозно границите между различните жанрове. Това визуално приключение е подходящо за актьори, аниматори, кино режисьори именно защото смесването на различни жанрове е в основата на представлението. Тези видео проекции ангажират вниманието на публиката в сърцевината на тази необикновена история за ужасите на войната, които „за щастие“ се случват „нейде другаде“. А може би не?